Amsterdam: Vermeer, Rijksmuseum

Reklama

To wystawa z kategorii: musicie to zobaczyć na własne oczy. Rijksmuseum w Amsterdamie dokonało bowiem prawie niemożliwego – pod jednym dachem zgromadziło niemal wszystkie dzieła Johannesa Vermeera tj. 28 prac z zaledwie 35 pozostawionych przez holenderskiego mistrza.

Do tej pory największą ekspozycją obrazów artysty mogło się pochwalić muzeum w Hadze, które w 1966 r. zebrało 23 płótna jego autorstwa. W 2023 r. w Rijksmuseum pojawią się najsłynniejsze dzieła Vermeera m.in. „Dziewczyna z perłą”, „Geograf”, „Pisząca list”, „Ważąca perły”.

Termin wystawy: 10 lutego – 4 czerwca 2023

Paryż: Basquiat x Warhol. Painting 4 Hands, Lasek Buloński

Basquiat x Warhol. Painting 4 Hands, fot. mat. prasowe Basquiat x Warhol. Painting 4 Hands, fot. mat. prasowe

Niewiele przyjaźni zmieniło historię sztuki tak bardzo, jak przyjaźń Andy’ego Warhola i Jean-Michela Basquiata. Obaj artyści stworzyli razem około 160 prac w latach 1984-1985, w tym niektóre do dziś uznawane przez wielu ekspertów za najwybitniejsze w ich twórczościach.

W 2023 r. dzięki Fundacji Louis Vuitton wszyscy zainteresowani będą mogli podziwiać około 100 dzieł stworzonych przez ten wybitny duet, a także kolekcję prac Keitha Haringa, Jenny Holzer i Kenny'ego Scharfa. A wszystko to w niezwykłej scenerii Lasku Bulońskiego.

Termin wystawy: 5 kwietnia – 28 sierpnia 2023

Wiedeń: Michał Anioł i Konsekwencje, Muzeum Albertina

Michał Anioł i Konsekwencje, fot. Muzeum Albertina Michał Anioł i Konsekwencje, fot. Muzeum Albertina

Mniej więcej raz na dziesięć lat wiedeńskie Muzeum Albertina organizuje wystawę swojej słynnej kolekcji szkiców Michała Anioła. We wrześniu 2023 r. 9 z 13 rysunków artysty po raz kolejny stanie się centralnym punktem ekspozycji.

Tym razem za wystawie Michał Anioł i Konsekwencje („Michelangelo and the Consequences”) znajdzie się około 170 prac, które ukażą, jak ten wielki renesansowy artysta wpływał na twórców na przestrzeni kolejnych 500 lat.

Dzieła Michała Anioła zostaną uzupełnione o rysunki m.in. Rembrandta, Rafaela, Rubensa, Albrechta Dürera czy Egona Schielego.

Termin wystawy: 15 września 2023 – 7 stycznia 2024

Mediolan: El Greco w Labiryncie, Palazzo Reale

Łzy św. Piotra, El Greco, fot. Palazzo Reale Łzy św. Piotra, El Greco, fot. Palazzo Reale

Pierwsza od 30 lat znacząca wystawa dzieł Doménikosa Theotokópoulosa znanego lepiej jako El Greco. Celem ekspozycji jest prześledzenie rozwoju artysty przez pryzmat miast, w których pobierał nauki i tworzył.

Odwiedzający Palazzo Reale będą mieli okazję zobaczyć najsłynniejsze prace mistrza od „Chrystusa jako Zbawcy”, przez „Świętego Marcina i żebraka”, aż po „Laokoona”.

Termin wystawy: 13 października 2023 – 9 lutego 2024

Boston: Hokusai: Inspiracja i wpływ. Muzeum of Fine Arts

Hokusai: Inspiracja i wpływ, Museum of Fine Arts, Boston Hokusai: Inspiracja i wpływ, Museum of Fine Arts, Boston

Hokusai (1760-1849) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich artystów na świecie, a Bostońskie Muzeum Sztuk Pięknych zaprezentuje w tym roku 90 prac mistrza oraz 200 innych dzieł współczesnych mu artystów.

W pierwszej część wystawa prześledzi relacje Hokusaia z jego nauczycielem Katsukawą Shunsho oraz jego związki z innymi japońskimi artystami i pisarzami tamtego okresu. Druga część skupi się natomiast na XX i XXI wieku, opowiadając o tym, jak Hokusai stał się najbardziej znanym japońskim artystą poza własnym krajem.

W samym centrum wystawy pojawi się natomiast najsłynniejszy drzeworyt Hokusaia - „Wielka fala w Kanagawie”.

Data wystawy: 26 marca - 16 lipca 2023

Baltimore: Kultura: Hip Hop i Sztuka Współczesna w XXI w., Baltimore Museum of Art

fot. Baltimore Museum of Art fot. Baltimore Museum of Art

Hip hop jako nowa forma kulturowa pojawił się w latach 70. XX wieku w Ameryce. Od samego początku był też ściśle związany z wszelkiego rodzaju sztukami wizualnymi i czerpał z nich pełnymi garściami - z wzajemnością.

Mając to na uwadze wystawa w Baltimore Museum of Art prześledzi rozwój hip hopu na tle malarstwa, rzeźby, fotografii, poezji, filmu i mody na przestrzeni ostatnich 50 lat i zbada różnorodne motywy hip hopowe: od tożsamości rasowej, przez aktywizm, po swag.

Termin wystawy: 5 kwietnia - 16 lipca 2023

Waszyngton: Mark Rothko: Paintings On Paper, National Gallery of Art

Mark Rothko, Untitled (bathers on the beach), fot. National Gallery of Art Mark Rothko, Untitled (bathers on the beach), fot. National Gallery of Art

Mark Rothko znany jest przede wszystkim ze swoich płócien eksplorujących emocjonalne konteksty kolorów, ale jednocześnie mało kto wie, że artysta tworzył również dzieła na papierze. Tymczasem za swojego życia Rothko ukończył przeszło 1000 takich prac!

National Gallery of Art w Waszyngtonie przygląda się temu mało znanemu aspektowi twórczości j mistrza abstrakcji podczas wystawy Mark Rothko: Paintings On Paper. Retrospektywa skupia około 100 prac na papierze artysty, w tym niektóre dzieła, które nigdy wcześniej nie były wystawiane na widok publiczny.

Termin wystawy: 19 listopada 2023 - 31 marca 2024