7 grudnia 2022 roku minęło 50 lat od zrobienia pierwszego i przy tym najsłynniejszego zdjęcia planety Ziemia. Jaka jest historia “The Blue Marble” ukazującego w pełni oświetloną Ziemię?

Reklama

Słynne zdjęcie “The Blue Marble” wykonano 7 grudnia 1972 roku, kiedy astronauci programu Apollo 17 po raz ostatni lecieli na Księżyc. Ziemia na tym zdjęciu przypomina szklany marmurek, skąd wzięła się nazwa “The Blue Marble”. Prawdopodobnie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych obrazów w historii.

 

Pierwsze zdjęcie Ziemi 

Zdjęcie zostało wykonane około 5 godzin i 6 minut po starcie załogi w kosmos Apollo 17, a więc o 5:39 czasu Wschodnioamerykańskiego Standardowego. Jest to jeden z niewielu obrazów, ukazujących w pełni oświetloną Ziemię, gdyż w momencie wykonywania zdjęcia Słońce znajdowało się za Apollo 17. Aby zrobić tę słynną fotografię, wykorzystano aparat Hasselblad z obiektywem o ogniskowej 80 mm.

W momencie robienia zdjęcia astronauci znajdowali się około 45 000 kilometrów od powierzchni Ziemi, a ikoniczny obraz uwiecznili członkowie załogi Apollo 17 -  Eugene „Gene” Cernan, Ronald Evans i Harrison Schmitt. Jednak NASA nigdy oficjalnie nie podało, który z nich nacisnął przycisk aparatu.

Loty w kosmos a historia fotografii

Chpć historycy zajmujący się działalnością NASA podkreślają, że zrobienie zdjęcia nie było kluczowym elementem planu misji Apollo 17, odegrało ważną rolę. 

 - Od czasu programu Gemini w latach 60. NASA zapewniło, że ​​wszyscy astronauci zostali przeszkoleni w zakresie fotografii, aby robić zdjęcia, które mogłyby przekazać światu doświadczenie - i majestat - lotów kosmicznych - powiedział Teasel Muir-Harmony, kurator programu Apollo w National Air & Space Muzeum.

- To była część tej większej świadomości wartości obrazów, nie tylko z punktu widzenia nauki, ale także kultury i polityki oraz wszystkich innych aspektów, które w pierwszej kolejności zmotywowały decyzję o zabraniu aparatów w kosmos” – dodał Teasel Muir-Harmonyna łamach CNN.

 “The Blue Marble” – kto zrobił zdjęcie? 

Pierwsze zdjęcie Ziemi nie stało się od razu tak słynne. W czasie jego powstania na pierwszych stronach gazet pojawiały się informacje o bombardowaniach w Wietnamie czy śmierci prezydenta Harry'ego Trumana. Ale z czasem zdjęcie naszej planety stało się symbolem Dnia Ziemi, które po raz pierwszy świętowano 22 kwietnia 1970 roku.

Zdjęcie ‘’The Blue Marble” to także symbol kojarzony z filozofią, wartością eksploracji oraz rolą, jaką nauka i technologia odgrywają w naszym społeczeństwie.