„Friends”, 10 mln dolarów za odcinek

Reklama

Do dziś kultowi „Przyjaciele” są jednym z najdroższych sitcomów w historii telewizji. Serial produkowany przez telewizję NBC od 1994 r. w końcowych latach kosztował około 10 mln dolarów za odcinek. Wszystko ze względu na rosnące wypłaty szóstki odtwórców i odtwórczyń głównych ról. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry oraz David Schwimmer w ostatnich sezonach „Friends” zarabiali po milion dolarów za występ w jednym półgodzinnym odcinku.

„Kompania braci”, 12,5 mln dolarów za odcinek

Ten dziesięcioodcinkowy miniserial wojenny produkcji HBO mimo ponad dwóch dekad na karku wciąż może pochwalić się jednym z najwyższych budżetów w historii telewizji. Zrealizowanie jednego odcinka „Kompanii braci” kosztowało twórców 12,5 mln dolarów i w swoim czasie (2001 r.) była to jedna z pierwszych wysokobudżetowych produkcji nakręconych poza największymi sieciami telewizyjnymi.

„The Mandalorian”, 12,5-15 mln dolarów za odcinek

Pierwszy nieanimowany serial z uniwersum „Gwiezdnych wojen”, który przyczynił się do szybkiego i spektakularnego sukcesu platformy streamingowej Disney+. Nic więc dziwnego, że twórcy musieli zainwestować w jego produkcję ogromne środki. Według „Washington Posta” budżet jednego odcinka „The Mandalorian” mógł kosztować nawet 15 mln dolarów.

„The Crown”, 13 mln dolarów za odcinek

Pierwszy sezon serialowej biografii brytyjskiej rodziny królewskiej kosztował Netflix 13 mln dolarów za odcinek i wygląda na to, że była to znakomita inwestycja. Obecnie „The Crown” jest w czołówce najpopularniejszych produkcji oryginalnych platformy.

„Gra o tron”, 15 mln dolarów za odcinek

Jeden z najpopularniejszych seriali w historii telewizji i prawdziwy fenomen popkulturowy mógł również pochwalić się jednym z najwyższych budżetów. W początkowych sezonach koszt jednego odcinka wynosił ok. 6 mln dolarów, ale kwota ta według serwisu „Variety” rosła wraz z kolejnymi sezonami do poziomu 15 mln dolarów za odcinek.

„The Morning Show”, 15 mln dolarów za odcinek

Zrealizowanie najpopularniejszego serialu dostępnego na platformie Apple TV+ kosztowało według „Bloomberga” łącznie 300 mln dolarów za dwa dziesięcioodcinkowe sezony. To daje średni koszt odcinka na poziomie 15 mln dolarów.

„Pacyfik”, 20 mln dolarów za odcinek

Kolejny wojenny miniserial produkcji HBO znajdujący się w tym zestawieniu. Zrealizowany dekadę po „Kompanii braci” „Pacyfik” dysponował jeszcze większym budżetem i okazał się równie wielkim hitem oglądalności.

„Ród smoka”, 20 mln dolarów za odcinek

Pierwszy z trzech seriali na tej liście, który dopiero będzie miał swoją premierę. „Ród smoka” to wielce wyczekiwany prequel do historii znanej z „Gry o tron”, który trafi na HBO w sierpniu tego roku. Budżet jednego odcinka szacowany jest na 20 mln dolarów.

Seriale z uniwersum Marvela, 25 mln dolarów za odcinek

M.in. „VandaVision”, „Falcon i Zimowy Żołnierz” czy „Hawkeye” to serialowe produkcje z uniwersum Marvela przeznaczone na platformę Disney+, które dysponują nawet dwukrotnie większym budżetem na odcinek niż „The Mandalorian”. Według „The Hollywood Reporter” mowa tu o kwotach rzędu 25 mln dolarów.

„Stranger Things”, czwarty sezon, 30 mln dolarów za odcinek

Kolejny serial na liście, który dopiero będzie miał swoją premierę. Czwarty sezon największego hitu Netfliksa pojawi się na platformie w dwóch częściach – 27 maja oraz 1 lipca. Łączny budżet tej dziewięcioodcinkowej produkcji wynosi 270 mln dolarów.

„Władca pierścieni: Pierścienie mocy”, 58,1 mln dolarów za odcinek

Najdroższy serial w historii telewizji, który zapowiadany jest jako flagowa produkcja platformy Jeffa Bezosa Amazon Prime. Budżet „Pierścieni mocy” szacowany jest na oszałamiające 465 mln dolarów, co przy ośmiu odcinkach daje kwotę 58,125 mln dolarów za odcinek. Dla porównania – cała filmowa trylogia „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona kosztowała 281 mln dolarów. Serial „Władca pierścieni: Pierścienie mocy” będzie miał swoją premierę na Amazon Prime 2 września 2022 r.