Remigiusz Mróz najlepiej zarabiającym pisarzem w Polsce

Magazyn „Wprost” już po raz trzeci w historii opublikował zestawienie najlepiej zarabiających pisarzy i pisarek minionego roku. Jak każdy taki ranking i ten zakłada wartości szacunkowe, ale wciąż liczby osiągnięte w 2022 r. przez najpopularniejsze nazwiska polskiej literatury prezentują się imponująco.

Reklama

Na szczycie listy oczywiście jednak bez większych zaskoczeń. Liderem rankingu po raz trzeci został Remigiusz Mróz, który według „Wprost” mógł zarobić na swojej twórczości w ub.r prawie 3,1 mln zł. Nic jednak dziwnego, w końcu najpopularniejszy w Polsce autor kryminałów słynie z zawrotnego tempa pisania.

Tylko w 2022 roku wydał sześć książek: dwie z serii „Chyłka”, jedną z serii o Sewerynie Zaorskim, jedną z serii o Inie Kobryn oraz dwie osobne powieści – „Projekt Riese” oraz „Z pierwszej piłki”.

Łącznie w minionych dwunastu miesiącach Mróz mógł więc sprzedać nawet ponad 870 tys. książek! Na dochody pisarza wpływają jednak także licencje na adaptacje jego powieści oraz tłumaczenia.

Literatura dziecięco-młodzieżowa wciąż w czołówce

Na podium za Mrozem również bez większych zmian. Na drugim i trzecim miejscu znów uplasowały się bowiem dwie autorki literatury dziecięco-młodzieżowej: Marta Galewska-Kustra (twórczyni serii „Pucio”) oraz Anita Głowińska (twórczyni serii „Kicia Kocia”).

Ta pierwsza w ubiegłym roku sprzedała około 850 tys. egzemplarzy swoich książek, na których według szacunków zarobiła nawet 3,04 mln złotych. Nieco mniej, bo 2,9 mln zł mogła z kolei zainkasować Głowińska, choć autorka „Kici Koci” zdecydowanie króluje na liście pod względem wyników sprzedaży: jej książki kupiono w ubiegłym roku ponad 2 mln razy!

Pierwszą piątkę zamykają natomiast dwa kolejne doskonale znane nazwiska: Andrzej Sapkowski oraz Olga Tokarczuk. Autor serii o "Wiedźminie" sprzedał 314 tys. egzemplarzy swoich książek i zainkasował ok. 1,7 mln zł, podczas gdy niedawna noblistka sprzedała około 202 tys. książek za łączną kwotę 1,065 mln zł.

Niespodzianką na liście z pewnością jest także obecność na dziewiątym miejscu Katarzyny Barlińskiej, szerzej znanej jako P.S. Herytiera Pizgacz. Autorka, która rozpoczynała swoją karierę pisarską w serwisie Wattpad, wciąż cieszy się dużą popularnością, mimo że wyszła z internetu i zaczęła wydawać swoje teksty w formie papierowej. W 2022 r. na swojej twórczości zarobiła ok. 640 tys. zł.

Poniżej znajduje się pełny ranking najlepiej zarabiających pisarzy i pisarek w Polsce.

Najlepiej zarabiający pisarze i pisarki w Polsce - pełny ranking

  • Remigiusz Mróz (3,098 m zł)
  • Marta Galewska-Kustra (3,04 mln zł)
  • Anita Głowińska (2,9 mln zł)
  • Andrzej Sapkowski (1,71 mln zł)
  • Olga Tokarczuk (1,065 mln zł)
  • Justyna Bednarek (840 tys. zł)
  • Barbara Supeł (809 tys. zł)
  • Andrzej Nowak (644 tys. zł)
  • Katarzyna Barlińska vel P.S. Herytiera Pizgacz (640 tys. zł)
  • Janusz Christa - komiks (590 tys. zł)