Pandemia Covid-19 i przymusowa izolacja sprawiły, że Netflix rozbił bank. W końcu to właśnie on zapewniał rozrywkę setkom milionów ludzi przymusowo zamkniętym w domach na całym świecie, którzy z braku lepszych zajęć nałogowo pochłaniali kolejne seriale. To nie przypadek, że aż osiem z dziesięciu produkcji na poniższej liście miało swoje premiery w 2020 lub 2021 roku.

Reklama

I choć większość z nich trudno nazwać arcydziełami, a niektóre są nawet otwarcie złe, to jednak właśnie one stały się najchętniej oglądanymi serialami wszech czasów.  

10. Łasuch, sezon 1 (Sweet Tooth, 2021), 60 milionów obejrzanych godzin

Łasuch/fot. Netflix Łasuch/fot. Netflix

Dziesiątkę najpopularniejszych seriali Netfliksa otwiera „Łasuch”, czyli opowieść fantasy o pół-chłopcu, pół-jeleniu, który odkrywa, że świat został zniszczony przez kataklizm. Produkcja oparta jest na komiksie Jeffa Lemire’a i występuje w niej uznany komik Will Forte. Netflix już oficjalnie potwierdził drugi sezon serialu.

9. Gambit Królowej, sezon 1 (The Queen’s Gambit, 2020), 62 miliony obejrzanych godzin

Gambit królowej/fot. Netflix Gambit królowej/fot. Netflix

Miniserial o utalentowanej szachistce uzależnionej od leków i alkoholu oparty na powieści Watera Tevisa pod tym samym tytułem zgromadził przed ekranami 62 mln widzów w pierwszych czterech tygodniach od premiery. Serial zdobył jedenaście nagród Emmy, a odtwórczyni głównej roli Anya Taylor-Joy wyrosła na gwiazdę światowego formatu.

 

8. Król Tygrysów, sezon 1 (Tiger King, 2020), 64 miliony obejrzanych godzin

Joe Exotic, Tiger King Joe Exotic, Tiger King

Znakomity serial dokumentalny opowiada historię życia Joe Exotica, hodowcy tygrysów i przestępcy skazanego na wieloletnią odsiadkę za rzekome zlecenie zabójstwa. W tle pojawiają się także inni hodowcy wielkich kotów i aktywiści walczący o prawa zwierząt. Drugi sezon tego absolutnie szalonego serialu pojawi się na platformie już 17 listopada.

7. Dom z papieru, sezon 4 (Money Heist, 2020), 65 milionów obejrzanych godzin

Dom z papieru/fot. Netflix Dom z papieru/fot. Netflix

Hiszpańskojęzyczny thriller o napadzie na hiszpańską mennicę państwową stał się międzynarodowym hitem i otworzył furtkę dla innych nieanglojęzycznych produkcji platformy. Oczywiście można się kłócić, czy „Dom z papieru” jest rzeczywiście tak dobrym serialem, jak wskazuje na to jego popularność, ale jego wpływ na popkulturę jest niezaprzeczalny.

6. Stranger Things, sezon 3, 2019, 67 milionów obejrzanych godzin

Stranger Things/fot. Netflix Stranger Things/fot. Netflix

Flagowy serial Netfliksa, który podbił serca milionów fanów na całym świecie i jest uważany za jedną z najwybitniejszych produkcji oryginalnych platformy. Długo wyczekiwany sezon czwarty będzie miał swoją premierę w roku 2022.

5. Sex/Life, sezon 1, 2021, 67 milionów obejrzanych godzin

Sex/Life/fot. Netflix Sex/Life/fot. Netflix

Kontrowersyjny serial erotyczny opowiadający o skomplikowanym trójkącie miłosnym między kobietą, jej mężem i jej przeszłością, nie został najlepiej przyjęty ani przez krytyków, ani przez widzów. Mimo to produkcja zajmuje ex aequo piąte miejsce ze „Stranger Things” wśród najpopularniejszych seriali Netfliksa. Prawdopodobnie mamy tu do czynienia z osobliwym zjawiskiem tzw. hate watchingu – widzowie oglądają produkcję właśnie dlatego, że jej „nienawidzą”.

4. Lupin, sezon 1, 2021, 76 milionów obejrzanych godzin

Lupin/fot. Netflix Lupin/fot. Netflix

Francuskojęzyczny serial z Omarem Sy w roli głównej zadebiutował na platformie 8 stycznia 2021 i z miejsca stał się międzynarodowym hitem. Produkcja inspiruje się przygodami złodzieja-dżentelmena Arsène’a Lupina, ale rozwija historię w nieco innym kierunku – zemsty na zamożnej rodzinie, której dokonać chce złodziej Assane Diop. Netflix już zapowiedział trzeci sezon serialu, który najprawdopodobniej pojawi się na platformie w 2022 roku.

3. Wiedźmin, sezon 1 (The Witcher, 2019), 76 milionów obejrzanych godzin

Wiedźmin/fot. Netflix Wiedźmin/fot. Netflix

Produkcja oparta na prozie Andrzeja Sapkowskiego i grach CD Projekt okazała się hitem na miarę swoich pierwowzorów. Mroczna opowieść o Geralcie z Rivii przyciągnęła przed ekrany 76 milionów widzów i idealnie wypełniła lukę, która powstała po rozczarowującym finale „Gry o Tron”. Oczekiwania względem drugiego sezonu, który pojawi się na Netfliksie 17 grudnia 2021, są więc ogromne.

2. Bridgertonowie, sezon 1 (Bridgerton, 2020), 82 miliony obejrzanych godzin

Bridgertonowie/fot. Netflix Bridgertonowie/fot. Netflix

Serial inspirowany bestsellerowymi powieściami o miłosnych i życiowych perypetiach ósemki rodzeństwa z potężnej rodziny Bridgertonów to druga najpopularniejsza pozycja na liście wszechczasów Netfliksa. Produkcja podobnie jak inne z tej listy sprawiła, że odtwórcy głównych ról – w tym przypadku Regé-Jean Page i Phoebe Dynevor – stali się gwiazdami światowego formatu, a drugi sezon jest jedną z najbardziej wyczekiwanych premier 2022 roku.

 

1. Squid Game, sezon 1, 2021, 142 miliony obejrzanych godzin

Squid Game - Netflix.jpg Squid Game - Netflix.jpg

Niepodważalny lider zestawienia, absolutnie największy hit w historii Netfliksa, na który nikt nie czekał. Koreański dramat Squid Game stał się popkulturowym fenomenem na niewyobrażalną skalę ledwie kilka tygodni po premierze i przyniósł Netfliksowi rekordowe dochody. I to pomimo braku jakiejkolwiek promocji. Brutalna historia koreańskich dłużników grających w mordercze gry z dzieciństwa wywołała także liczne dyskusje i kontrowersje wśród widzów i viralowo podbiła cały Internet. Netflix nie ogłosił jeszcze drugiego sezonu, ale patrząc na popularność serialu, to zapewne tylko kwestia czasu.